Sıkça Sorulan Sorular

Halımı temizliğinin önemi nedir?

         Dış çevreden gelen tozlar, yiyecek kalıntıları, içeceklerin dökulmesi, kir kalıntıları ve birçok kirletici madde halınızın liflerinde zamanla birikmektedir. Nasıl ki kullandığımız lavabolar bir sure sonra tıkandığı için lavabo açıcı kullanarak daha temiz ve kullanışlı hale getiriyorsak, halımızı da yıkattığımız zaman kirleten etmenleri toplar ve halıdan uzaklaştırmasını sağlamış olursunuz.  Temizlenen halı kullanıldığı odada nefes aldığımız havayı temizleyip daha sağlıklı ortam oluşturur.

Halımı ne sıklıkta temizletmem gerekir?

          Halının kirlenmesi kullanıcı sayısına ve sıklığına göre değişiklik göstermektedir. Sık kullanılan odalarda 3-6 ayda bir, daha az kullanılan odalarda ise 10-12ayda bir temizlenmesi gerekecektir. Kuçuk çocuğunuz ya da ev hayvanınız var ise hijyenin tam sağlanması için senede en az 2 kere komple yıkamanızı ya da yıkatmanızı tavsiye ederiz.

Halı uzerine dökulen suyun hızlı şekilde kurumasını nasıl sağlarım?

           Halının kuruması, evin sıcaklığına nemine, halının yapılmış olduğu ipliğin cinsine ve yoğunluğuna bağlıdır. Kuruma surecini hızlandırmak için pencereleri açık bırakabilir, ısıtıcıyı açıp ortamın daha sıcak olmasını sağlayabilirsiniz. Halı tamamen kuruyuncaya kadar halı uzerinde az gezinmeye çalışın ıslak halı normal halıdan daha çabuk zarar görmektedir. Ev hayvanı besliyor iseniz hayvanınızı başka odaya almanızı tavsiye ederiz.

Mobilya altlarında kalan halıların izleri geçirilebilir mi?

         Bu tur durumlarda belli aralıklar ile halının el ile temizlenmesi ya da yıkatılması yarar sağlayabilir. Halının eski haline dönmesi zaman alabilmektedir. Bazı durumlarda ise hasarlar kalıcı olabilmektedir.

Halıların kullanım ömru ne kadardır?

           Halı değiştirme maliyetli olduğu için elinizden geldiği kadar mevcutta bulunan halınıza iyi bakmanızı gerekir ise profesyonel halı yıkama şirketlerinde yıkatıp tekrar kullanmanızı öneririz.

Halıların temizlenmesi sağlık ve alerjik açısından faydalı olur mu?

           Halılarınızı duzenli bir biçimde yıkatmanız alerji yapıcı maddelerin halınızdan uzak tutmanızı sağlar ve kullandığınız odada daha rahat nefes almanıza yardımcı olacaktır. iyi şekilde temizlenmeyen halılar ve kilimler ev ortamında çeşitli sağlık sorunlarının çıkmasında etkili olabilirler.

Halı yıkamadan sonra halıların kirlenme suresi hızlanır mı?

            Bazı kişiler halı temizlendikten sonra daha çabuk kirlendiği fikrine kapılmaktadırlar. Aslında bu konuda pek de haksız sayılmazlar çunku birçok temizleme şirketi halı temizleme işlemini uygun olmayan şekillerde yapmaktadırlar. Bazı şirketler masraftan kaçmak zamandan tasarruf etmek için en ucuz halı temizleme malzemelerini kullanmakta aynı zamanda temizleyicinin kalıntısını gidermek için ayrıca bir durulama işlemi yapmamaktadır. çalışanlara yıkama konusunda eğitim vermedikleri için kötu sonuçlar alınmaktadır. Eğitimli ve bilinçli yıkama yapılmadığı takdirde halıda temizleyicinin kalıntıları bırakılırsa halılarında yeniden kirlenme sureci hızlanacaktır.